НОВОТО ЧЕРНО е вечното черно
В преситеното ни със стоки съвремие значението на функционалния и декоративния обект се модифицира и често мутира в кич и разхищение. Оригиналността, трайността и изкусната изработка обаче винаги успяват да надживеят тенденциите и остават основни критерии за качество сред ценителите – обнадеждаващ факт в неравната битка с масово произвежданите някъде на Изток евтини предмети с близко бъдеще на отпадъци.
За наше щастие България гъмжи от създатели на отлично качество, устойчиво на ветровете на времето. В изложбата НОВОТО ЦЕННО Capturing Creativity показва актуалното лице на съвременното българско занаятчийство чрез курирана селекция ръчно изработени изделия от висок художествен клас. Музей „Етър“ е инициатор и домакин на първа по рода си представителна извадка от новото поколение майстори, която набляга на екологично отговорното занаятчийство, съвременните интерпретации на традиционните техники, дизайна и съвременното приложение на предметите.
НОВОТО ЦЕННО обръща внимание както на изделията, така и на личните истории на самите творци, проследяващи пътя им до занаятчийската професия. Представяме както автори, които използват традиционни техники в съчетание с дизайнерски решения за визията на изделията, така и такива, при които техниките са иновативни, а изделията и тяхното приложение – традиционни. Изложбата е съпътствана от демонстрации на живо, които дават шанс на публиката да се срещне лично с майсторите и да опита да им открадне занаята – традиция, която тайничко се надяваме да възродим.
Къде другаде, ако не в музей „Етър“
Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово е очевидната локация за занаятчийска изложба. Постоянен резидент в челната тройка на туристическите обекти с най-много родни и международни посетители в страната, музеят е считан за Меката на българските занаяти. Построен е по поречието на река Сивек, приток на Янтра, с възстановки на възрожденски къщи и задвижвани от водата работилници, в които работят истински майстори – понякога последните живи представители на своя занаят. Освен че образова малки и големи по забавен и достъпен начин, музеят е и чудесно място за разходка на открито, за отдих и съзерцание на хармонията, сътворена от природата и човека.
Изложбата НОВОТО ЦЕННО е част от програмата на 19-тото поредно издание на Международния панаир на традиционните занаяти в музея. Панаирът също е отличник по посещаемост – за трите панаирни дни през Етъра минават общо около 15 хиляди души. С богата програма от изложби и събития и съревноваващ се по разнообразие базар на занаятчийски изделия, това е единственият в България панаир на занаятите, създаден по музейна концепция.
Ханът на Колчо Кръстников от Габрово
Кръстникколчовият хан, най-голямата сграда в експозицията на открито, е мястото, където се помещава наскоро реновираният изложбен център на музей „Етър“. За първи път в историята на музея и трите етажа на сградата са отворени за посетители.
Самият хан е построен по образец на реално съществувала сграда в центъра на Габрово; твърди се, че в оригиналния хан е отсядал самият Васил Левски. Обновената изложбена зала на първия етаж на хана вече може да се похвали с професионално осветление и експозиционна функционалност, но в автентичните дъсчени тавани и каменни подове витае духът на времето, в което в Кръстникколчовия хан е кипял живот – пиело се е кафе, сключвали са се сделки, шепнело се е за революция. Това е зареденото със значение пространство, в което НОВОТО ЦЕННО разгръща пред посетителите многообразието си от изкусно изработени обекти, дело на талантливи съвременни майстори.
Улавяме вдъхновението, за да ви го покажем
Страстта на творческия колектив Capturing Creativity към занаятчийството датира от самото му зараждане, а в случая на основателката му Росина Пенчева и от още по-отдавна – от ранното ѝ детство. Промъква се в работилницата на дядо си и с часове го зяпа в ръцете; по-късно, вече пораснала, развива кариера на бекстейдж фотограф, документиращ творчество в процес. Дълги години е служител в музей „Етър“, където освен като фотограф допринася и като съветник и медиатор по време на сложните процеси по обновяването на музейната визия и стратегия. Внедрява инициативи за младежи, инициира завръщането на творческите професии в музейната структура, предлага нови стандарти за визуална комуникация, организиране на събития, графичен и изложбен дизайн – все процеси, които радикално променят средата, подобряват общуването на музея с посетителите му и утвърждават престижа на институцията.
За Росина НОВОТО ЦЕННО далеч не е първият проект, представящ занаятчийско изкуство от България. От 2022 насам тя работи по документалната серия Ръчно сътворено. Фотографски дневник, която портретува вещи майстори на редки занаяти. Кадрите запознават с лицето зад занаята, с работната му среда, специфичния инструментариум, творческия му процес и някои от завършените изделия. Музей „Етър“ е един от партньорите на проекта, а като част от музейния архив фотографското изследване остава достъпно за поколенията.
Росина с гордост носи и друга титла – заедно с музей „Етър“, тя е посланик за България на международната мрежа за съвременно занаятчийство Хомо Фабер, чийто куратор е швейцарската фондация „Микеланджело“. Музеят и Росина Пенчева са препоръчали по-голямата част от избраните български автори в нея. Признанието от Хомо Фабер е и един от критериите при избора на творци за изложбата НОВОТО ЦЕННО.